UA-112816588-1 Caffe Donatello - انواع قهوه مقاله کافه دوناتلو - روش های دم کردن قهوه - گیاه قهوه

 انواع روش های نگه داری و دم کردن آن

 

انواع قهوه روشه های نگه داری و دم کردن آن

انواع مختلف قهوه و چگونگی تولید آن را یاد بگیریم

 

قهوه یک نوشیدنی ساخته شده از دانه های بو داده و یا “لوبیای” گیاه قهوه است. گیاه قهوه، بوته ای است که در مناطق نیمه گرمسیری آفریقا و آسیا متولد شده است، اگرچه این گیاه در سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی نیز کشت می شود.
وقتی که دانه قهوه برداشت می شود، گوشته آن را دور می اندازند، و تنها دانه را برداشت می کنند. قبل از بو دادن دانه قهوه رنگی سبز خاکستری دارد و قهوه سبز نامیده می شود. از آنجا که دانه قهوه در این مرحله بسیار مقاوم است، آنها را برای کشت می فروشند.


انواع و اقسام دانه قهوه

دانه های قهوه بسته به منطقه و شرایطی که در آن رشد کرده اند، در اندازه، شکل، رنگ و طعم متفاوت هستند. طیف و طعم های منحصر به فرد میان گونه های منطقه ای به اندازه انواع شراب موجود از تاکستان های مختلف فراوان است. پیدا کردن قهوه مناسب با سلیقه شما، ارزش آزمایش کردن انواع مختلف قهوه را دارد.
بیشترین نوع قهوه ها در دو دسته اصلی، Robusta یا Arabica قرار می گیرند.
• Arabica: قهوه عربیکا به دلیل طعم ملایم، اسیدیته کمتری نسبت به روبوستا دارد. این نوع قهوه در ارتفاعات بالا رشد می کند و توان رشد در شرایط سخت تر را دارد. این گیاهان رشد کمتری دارند، و محصول کمتری می دهند، در نتیجه دانه قهوه ای با تقاضای بالا تولید می کنند که با قیمت بیشتری به فروش می رسند.
• روبوستا: قهوه روبوستا دارای طعم اسیدی و خشن تر نسبت به قهوه عربی است و همچنین میزان بیشتری کافئین دارد. رابوستا می تواند در ارتفاعات پایین، در هوای گرم و با رطوبت کم رشد کند. از آنجا که روبوستا محدودیت رشد کمتری دارد و عطر و طعم آن زیاد مطلوب نیست، معمولا با قیمت پایین تر از قهوه عربی به فروش می رسد. بیشتر قهوه های تجاری که در بازار تجاری هستند، از انواع روبوستا هستند.


بو دادن (سرخ کردن) دانه قهوه

 

برای آماده کردن دانه قهوه سبز برای نوشیدن، ابتدا باید آن را بپزید. دانه های قهوه با حرارت خشک و با حرارت زیاد سیستم گرمایشی آماده می شوند. طیف رنگی دانه های قهوه ای، از قهوه ای طلایی تا قهوه ای تیره، و مشکی است.
تغییر زمان بو دادن دانه قهوه تأثیر قابل توجهی بر طعم، عطر و رنگ قهوه تولید شده دارد.
اگرچه لول های مختلف بو دادن قهوه وجود دارد، ولی عمده آنها را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد: روشن، متوسط و تیره.
• نور: دانه های بو داده روشن دارای سبک ترین و شیرین ترین طعم ها هستند و اغلب می توانند اسیدی تر باشند. از آنجایی که کمتر بو داده شده اند، طعم اصلی دانه قهوه و درخشش آن را می توان حس کرد. دانه با کیفیت بالا و با طعم های بسیار متمایز اغلب نوشیدنی های فوری می شوند تا عطر و طعم اصلی باقی بماند. این دانه تقریبا خشک شده است زیرا تا مرحله سیاه شدن پیش نرفته است. دانه های بو داده سبک عبارتند از: دارچین، آمریکایی، هالف سیتی و قهوه انگلستانی.
• متوسط: دانه متوسط دارای رنگ قهوه ای، سطح خشک و طعم کامل قهوه است. این قهوه دارای اسیدیته کمتری نسبت به دانه های قهوه خام است و طعم شیرین و خوشمزه دارد. با توجه به عطر و طعم متعادل و اسیدیته، محبوب ترین قهوه موجود در بازار است. قهوه متوسط نیز به عنوان فول سیتی، صبحانه یا قهوه معمولی شناخته می شود.
• تیره: قهوه ای با طعم تند که تا زمانی که قهوه شروع به شیره انداختن کند و سطح دانه قهوه روغنی شود سرخ می شود. با توجه به تیرگی قهوه، دانه ممکن است یک ظاهر شفاف یا ظاهری بسیار روغنی داشته باشد. عطر و طعم قهوه، تلخ، تیره، قوی، دودی و گاهی تند است. عطر و طعم اصلی قهوه تحت تاثیر دانه های بو داده قرار می گیرد و بنابراین دانه های با کیفیت پایین اغلب برای قهوه های تیره تر استفاده می شود. گرچه این دانه ها دارای اسیدیته بسیار کم هستند، آنها اغلب به عنوان قهوه تلخ توصیف می شوند. قهوه هایی که در رده قهوه تیره قرار دارد شامل فرانسوی، وین، ایتالیایی و اسپرسو است.
• مخلوط: برای رسیدن به ترکیب هایی با طعم منحصر به فرد، بسیاری از روستاها مخلوط سفارشی از ترکیب دو یا چند مدل قهوه بو داده شده درست می کنند. این ترکیب عطر و طعم و احساس خاصی را فراهم می کند که نمی توان با یک مدل قهوه به دست آورد.


با کافئین و بدون کافئین

 

قهوه احتمالا بخاطر کافئین آن مورد توجه است. میزان کافئین موجود در یک فنجان قهوه عمدتا بسته به نوع دانه قهوه استفاده شده و روش تخمیر آن است. هرچند بیشتر کافئین آن در طول فرآیند کم کردن کافئین حذف می شود، ممکن است مقداری از آن هنوز باقی بماند. استاندارد بین المللی مشخص میکند که ۹۷ درصد از کافئین از دانه های قهوه حذف می شود، در حالیکه استانداردهای اتحادیه اروپا کمتر از ۹/۹۹ درصد حذف کافئین دارند.
اکثر روشهای حذف کافئین از همان پروسس اصلی پیروی می کنند: دانه در آب فرو می برند، و اجازه می دهند تا کافئین (و دیگر مواد شیمیایی که باعث عطر و طعم آن هستند) از دانه خارج شود.
سپس مایع استخراج شده از یک فیلتر عبور می کند یا با یک حلال مخلوط می شود تا تنها کافئین حذف شود و سایر ترکیبات مفید را باقی بماند. سپس محلول که کافئین آن کم شده غنی از عطر و طعم، دوباره به دانه قهوه منتقل می شود تا طعم خود را دوباره جذب کند.
روش سوئیسی در سال های اخیر محبوبیت فراوانی یافته است؛ زیرا تنها برای حذف کافئین آب مصرف می کند اما این روند طولانی و دشوار است. دیگر حلال های مورد استفاده در فرآیند حذف کافئین عبارتند از دی اکسید کربن، اتیل استات یا ترگلسیرید. هر روش دارای مزایا و معایب خاص خود است از جمله هزینه، زمان، کار، و اثر بر طعم نهایی.
تحقیقی برای تولید گیاهان قهوه که ژن تولید کافئین برا کمتر دارند در حال اجرا است و بر اساس این پروژه کافئین تولید نمی کنند. این امر فرآیند حذف کافئین را از چرخه خارج می کند و نه تنها هزینه ها را کاهش می دهد، بلکه عطر و بوی اصلی دانه را نیز به طور کامل حفظ می کند.


نگه داری قهوه

نگه داری مناسب قهوه تأثیر زیادی بر عطر و طعم فنجان دم کرده آن دارد. دشمنان اصلی طعم قهوه شامل گرما، اکسیژن، نور و رطوبت هستند. امروزه بیشتر قهوه های تجاری در کیسه های بسته بندی شده با خلاء و شیرهای یک طرفه فروخته می شود تا هنگامی که اکسیژن خارج شد گازهای درون آن بتوانند خارج شوند . هنگامی که مهر و موم بر روی کیسه باز شود ، باید مراقبت های اضافی برای نگه داشتن قهوه تازه انجام شود.
در خانه، دانه های قهوه باید در یک مخزن هوادهی در یک مکان سرد، تاریک و خشک ذخیره شوند. اگرچه بعضی از مردم قهوه را در یخچال های مختلف و فریزر نگهداری می کنند، این کار می تواند گردش هوا، رطوبت بیش از حد و طعم های تند را ایجاد کند.
پس از بو دادن کیسه قهوه، در خلاء یک بار مهر و موم می شود. بهترین زمان استفاده از دانه در عرض دو هفته است. به همین دلیل، قهوه را فقط ظرف دو هفته مصرف کنید تا طراوت و طعم آن حفظ شود.
حالا شما یک کارشناس قهوه هستید، چگونه ساخته شده است و چگونه باید آن را نگه داشت، و روش آماده سازی آن چیست.

منبع: www.thespruce.com


بیشتر بخوانید:

فرآوری اولیه قهوه

محل های مناسب برای رشد قهوه

ترکیبات قهوه

بو دادن و آسیاب کردن قهوه

۱۲ دلیل برای نوشیدن روزانه قهوه

قهوه و حواس

معرفی ۱۲ نوع مختلف قهوه

قهوه در محل کار

مزایای شگفت انگیز کافئین برای پوست

نوشیدنی های مختلف قهوه

لوگو کافه دوناتلو caffe donatello پودر قهوه قهوه دانه چای و دمنوش گیاهی کافی میکر سیلور لایتدرباره

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/caffedon/public_html/wp-includes/functions.php on line 3728